Sari la conţinut | Sari la navigare

Free Theme for Plone

Unelte personale

Locaţia curentă este: Prima pagină / EDUCAȚIE / Biblioteca Centrală Universitară "Eugen Todoran"

B.C.U. "Eugen Todoran"

Biblioteca Centrală Universitară (B.C.U.) „Eugen Todoran” este, conform Legii bibliotecilor 334/2002, o bibliotecă de drept public, de importanţă naţională, cu personalitate juridică, situându-se, alături de B.C.U. „Carol I” din Bucureşti, B.C.U. „M. Eminescu” din Iaşi şi B.C.U. „Lucian Blaga” din Cluj-Napoca, între primele patru biblioteci universitare din România. În prezent, B.C.U. „Eugen Todoran” deserveşte Universitatea de Vest din Timişoara şi dispune de peste 1.000.000 de documente, peste 650.000 de cărţi, peste 6.500 titluri de publicaţii seriale şi în jur de 70.000 de alte unităţi bibliotecare. În ultimii 15 ani, fondul de carte a crescut cu aproximativ 300.000 volume, iar cel de periodice a sporit cu 300%. B.C.U. „Eugen Todoran” este complet informatizată, utilizând unul dintre cele mai performante softuri de bibliotecă (ALEPH-500), precum şi 100 calculatoare, dintre care 38 sunt la dispoziţia utilizatorilor. Catalogul electronic (OPAC) al B.C.U. „Eugen Todoran” conţine 334.656 unităţi bibliografice, ceea ce reprezintă peste 90% din fondul uzual de documente. B.C.U. „Eugen Todoran” este conectată la INTERNET prin sistemul naţional ROEDUNET.

Pentru informaţii suplimentare vizitaţi pagina web a BCUT: http://www.bcut.ro/

This is Schools Diazo Plone Theme